The Undiscovered Country 
 Film 


 Kompletní popis filmu, text pochází ze serveru  www.startrek.cz

Hvězdná loď Excelsior se vrací z mise, jejímž úkolem bylo mapování plynných anomálií v kvadrandu Beta. Je zachycena vlnou z nedaleké exploze. Ukáže se, že explodoval klingonský měsíc Praxis, kde jsou umístěna klíčová zařízení pro výrobu energie. Exploze těžce poškodí i atmosféru domovské planety Klingonů, Qo'nosu (čti Kronos), takže Klingonům zbývá kyslíku na padesát let.

Není se co divit, že Klingoni začnou být jednoznačně přístupnější mírovým jednáním. Kancléř Gorkon, zástupce mírové frakce Klingonské rady, již před katastrofou jednal s Federací, po katastrofě se mu podaří přesvědčit i zbytek Rady k vážnému jednání o míru. Kancléřova loď směřuje k Zemi, na jednání o rozpuštění vojenských sil Klingonů i Federace a o trvalém míru. Navzdory Kirkovým protestům, že Klingoni jsou nedůvěryhodní, rada Federace jako gesto dobré vůle posílá Gorkonově lodi Enterprise jako doprovodné plavidlo. Novým kormidelníkem na Enterprise, nástupcem Sulua, je poručík Valeris - vulkanská dívka a Spockova žákyně z Akademie.

Setkání obou lodí proběhne v pořádku podle smluveného plánu. Kancléř a jeho družina jsou pozváni na palubu Enterprise na večeři. Romulanské pivo náležitě uvolní napjaté vztahy, avšak pak se plně teprve projeví rozdílnost obou kultur. Klingonský generál Chang začne citovat Shakespeara v klingonštině, členové obou delegací se začnou se vší strojenou diplomatickou uctivostí urážet navzájem - jediný, kdo se chová skutečně mírově je kancléř Gorkon. Kirk by mu hrozně rád věřil, ale jeho předchozí zkušenosti s Klingony jsou stále příliš silnou překážkou. Klingoni se po večeři vrací na svou loď.

Později téže noci vypálí Enterprise na klingonskou loď torpéda a vyřadí z provozu zdroje energie pro umělou gravitaci. Dva muži v lehkých skafandrech s magnetickými botami se zhmotní na plošině klingonského transportéru a začnou sestřelovat bezmocně se vznášející Klingony, kteří jsou v cestě. Když odstřelí kancléře Gorkona, odejdou pryč z lodi.
Enterprise ale nestřílela! Tedy, podle jednoho počítače ano - ale podle druhého ne... Kirk a McCoy se rozhodnou přenést na Gorkonovu loď, aby pomohli ošetřit zraněné. Spock připlácne Kirkovi na záda kousek viridia, poměrně zřídka se vyskytujícího prvku, který zajistí v případě nutnosti snadné zaměření transportérů.

Na palubě klingonského křižníku zjistí Kirk a McCoy, že Gorkon byl smrtelně zraněn. Pokus o jeho záchranu selže, kancléř ale žije dost dlouho, aby stačil Kirkovi říct, že se musí zasadit o uzavření míru za každou cenu. Chang pak nechá uvěznit oba důstojníky a obviní je ze zavraždění kancléře Gorkona.

Protože president Federace se chce vyhnout dalším konfliktům, rozhodne, že v zájmu míru se nepokusí útočnou akcí zachránit Kirka a McCoye - a kancléřka Azetbur, dcera Gorkona, která po svém otci převzala mírové iniciativy, slíbí, že v zájmu dobré vůle upustí od popravy. Místo toho jsou oba důstojníci odsouzeni k doživotí na vězeňském asteroidu Rura Penthe - navzdory dovednostem svého obhájce, plukovníka Worfa (jednoho z předků Worfa z TNG - Michael Dorn si tuhle roli jistě užil).

Kapitánu Spockovi je jasné, že jedinou nadějí jeho přátel je najít skutečné vrahy. Pečlivým logickým rozborem dojde nakonec k závěru, že torpéda musela vystřelit maskovaná klingonská loď typu Dravec, ukrývající se pod Enterprise - a vrahové se poté přenesli transportérem z Enterprise a dokonali dílo zkázy. Dravec sice nemůže běžně střílet maskovaný - ale pokrok jde stále kupředu a technika se neustále zdokonaluje. Enterprise střílet nemohla, protože její zásoba torpéd je kompletní. Lodní databanka ale tvrdí, že Enterprise vystřelila. To znamená, že na palubě Enterprise je někdo, kdo se pokusil změnit záznamy a svalit tak vinu na velení Enterprise. To znamená jen jedno: spiknutí. Nález stop klingonské krve v transportéru potvrdí podezření. Smyčka kolem vrahů se pomalu stahuje. Mezitím Enterprise míří do klingonského prostoru, aby dostala z vězení Kirka a McCoye - s pomocí trochy lingvistického experimentování a zalistování v klingonském slovníku dr. Okranda se podaří přejít hranici bez větších problémů.

Mezitím se McCoyovi a Kirkovi podaří seznámit se ve vězení s Chameloidem jménem Martia. Její schopnost měnit podoby se docela hodí, a tak tato podivná trojice záhy naplánuje útěk. Podaří se uniknout - je to ale až podezřele snadné. Ukáže se, že Martia byla nastrčená spiklenci, aby vyvedla oba ven a tak mohli být zastřeleni na útěku. V okamžiku, kdy se správce věznice chystá říct oběma nešťastníkům, kdo celé spiknutí zorganizoval, Enterprise zaměří transportér a oba důstojníci jsou přeneseni z povrchu planety pryč (barvité metafory, které se naučili ve dvacátém století, najdou v té chvíli využití :-)).

Oba vrahové jsou záhy odhaleni - a chvíli poté nalezeni mrtví v jedné z postranních chodeb lodi. Byli usmrceni výstřelem z phaseru, nastaveného na ochromení, z bezprostřední blízkosti. Lodní bezpečnostní senzory spustí poplach, když se někde zaznamená phaserový výboj - jenže ochromující výboj se neregistruje. Na lodi je tedy ještě někdo třetí.
Starým trikem (vyhlásí rozhlasem, že oba vojíni jsou na ošetřovně a že zapisovatel se má hlásit kvůli záznamu jejich výpovědi) naláká Spock třetího vraha na ošetřovnu. Poručík Valeris! Je zatčena a Spock ji vulkanským spojením myslí vyslechne. Hlavními vůdci spiknutí jsou admirál Cartwright z Flotily, klingonský generál Chang a romulský velvyslanec Nanclus. Ti dali dohromady ty, kterým vyhovují staré pořádky a mír se jim ani trochu nehodí do krámu - nebo ty, kteří hluboce věří, že mír není správné řešení, jako například Valeris.

Enterprise zamíří na planetu Khitomer, kde se má konat nové mírové jednání. Jsou napadeni maskovanou Changovou lodí a dostanou se z toho pouze s pomocí kapitána Sulu a jeho Excelsioru. Ten na sebe strhne Changovu pozornost a Spock s McCoyem mezitím provedou zásadní operaci jednoho torpéda. Implantují mu zařízení k detekci plynů a tím ho vlastně navedou na plazmu z impulsních motorů klingonského plavidla. Plný zásah vytvoří vhodný cíl a obě lodi svorně pošlou Shakespeara citujícího válečníka do propasti dějin.

Zásah na poslední chvíli zabrání zastřelení presidenta Federace flotilním plukovníkem, převlečeným za Klingona (scéna, odhalující, že klingonský atentátník byl ve skutečnosti převlečený pluk. West, je však vidět pouze na videoverzi). Zástupci spiknutí jsou zatčeni, všichni zástupci Federace i Klingonů mají velkou radost a zdravý rozum a dobrá vůle opět vítězí. Byl učiněn důležitý krok k tomu, aby mohl konečně přijít velký mír. Bude to sice ještě pár let trvat, ale ukázalo se, že to možné je. Dokonce i kapitán Kirk, který si s Klingony užil svoje, je nyní přesvědčen, že mír je možný. Mise tedy skončila. Enterprise se má vrátit na Zemi a její přesluhující posádka bude nahrazena....

Ale nejdřív tu naši starou holku ještě trošku provětráme! Chci plnou rychlost, Scotty - kurs támhleta hvězda vlevo dole...ano, ta. Start!


 Zpět