Insurrection 
 Film 


 Zápletka

V pořadí již devátý Star Trek film nás zavede do jistého sektoru v Alfa Kvadrantu, který je znám svými záhadnými anomáliemi. Zde se nachází planeta, na které žije okolo šesti set bytostí poměrně klidným a mírumilovným životem. Harmonický klid je však náhle narušen jistou rasou (Son’a), jenž se dozvěděla o mimořádném jevu, který obklopuje tuto planetu - úkaz, zpomalující a v některých případech dokonce zastavující proces stárnutí.
Odjakživa se ve všech kulturách našli jedinci, kteří hledali “nesmrtelnost”, hledají ji i bytosti rasy Son’a. Fakt, že jde o spojence Federace (Admirál Matthew Doughery) a že má být zničeno vše živé na této planetě, staví kapitána Picarda do těžké situace – zachránit tuto ojedinělou planetu, která připomíná ráj, či nečině přihlížet jejímu zničení...
Můžete hádat, jakou z těchto možností si proslulý kapitána vesmírné lodi U.S.S. Enterprise E vybere...


 Co lze od filmu čekat

Především skvělé a velice realisticky působící vizuální efekty (možná i zvukové). Kvalita zpracování je opravdu vysoká - ostatně se není čemu divit. Filmy dnešní doby (především pak SCI-FI) takovéto podání přímo vyžadují.
Když se podíváme na stránku ubsahu, první co pravděpodobně upoutá, je nesčetné množství humorných scén. Tvůrci se snažili být nesmírně vtipní a musím říct, že se jim to docela povedlo. Na své si ovšem příjdou částečně i romantici (Riker opět svádí Troi a ani samotný Jean-Luc se nedrží zkrátka).


 Jak na mě film zapůsobil

Díky obrovskému úspěchu filmu Star Trek: First Contact byl režií pověřen opět Jonathan Frakes. Na své si přišli ovšem i herci – Patric Stewart (Picard) souhlasil s účastí na filmu jen tehdy, pokud od společnosti dostane 12 miliónů dolarů, Brent Spiner (Dat) požadoval 5 miliónů. Sponzoři souhlasili, kamery se rozjely a... Po týdnech natáčení je film hotov a momentálně probíhají úpravy na jeho konečné podobě. Premiéra je ohlášena na listopad 98 (11. 12.), u nás pak na první čtvrtletí roku 99.
Při odchodu z kina, kde byl film promítan, jsem měl různorodé pocity. Star Trek: Insurrection se mi líbil, avšak přišel mi o něco málo slabší než První kontakt. Chyby lze najít určitě všude - na tomto místě bych chtěl připomenout ty, které považuji za zásadní. Film mi přišel příliš krátký, což umocňovaly především ty části, kde děj nabýrá rychlého spádu a divák občas strácí přehled o tom, co se vlastně děje. Oněch necelých 110 minut, také mluví za své...
Ze strany vizuálních efektů nelze téměř nic vytknout. Film byl dokonale zpracován s využítím nejmodernější techniky. To, co slibují výrobci filmu v trailerech, je skutečně pravda.
Kvalitu zvukového zpracování nemohu bohužel ohodnotit. Ačkoliv premiéra byla uvedena v největším komplexu kin v Praze, pochybuji o stereo systému, kterým tento sál pravděpodobně nedisponuje. O nějakém SDDS, či dokonce DTS jsem si proto mohl nechat jenom zdát.


 Dodatek

Z důvodu nekvalitního dabingu předchozích dvou filmů (Star Trek: Generations a Star Trek: First Contact) doporučuji všem fandům Star Treku, aby si svůj film vychutnali na plátnech kin s českými titulky (pokud budou) a nečekali, až film přijde do videopůjčoven a obchodů.
Zároveň vyzývám společnost, která bude v budoucnu počešťovat tento film, aby nedělala potřetí sejnou chybu a pověřila českým dabingem původní tým, který daboval seriál Star Trek: The Next Generation.


 Mé hodnocení (originál, titulky): 90%

Hrají: Jean-Luc Picard - Patrick Stewart, William Riker - Jonathan Frakes, Worf - Michael Dorn, Data - Brent Spiner, Beverly Crusher - Gates McFadden, Deanna Troi - Marina Sirtis, Geordi LaForge - LeVar Burton, Anija - Donna Murphy, Ru'afo - F. Murray Abraham, Admirál Dougherty - Anthony Zerbe

Režie: Jonathan Frakes, Scénář: Michael Piller a Rick Berman, Produkce: Rick Berman, Patrick Stewart, Peter Lauritson a Michael Piller, Hudba: Jerry Goldsmith, Kamera: Matt Leonetti, Střih: Peter Berger, Kostými: Sanja Milkovic, Speciální efekty: Terry Frazee, Zvukové efekty: Tomas Causey

Paramount: výrobce a distributor v USA

Bonton film: distributor v ČR


 Datum uvedení v USA: 11. prosince. 1998

 Datum uvedení v ČR: 1. dubna 1999

Vyrobeno pro zvukový systém: SDDS (Sony Digital Dynamic Sound) a tds (dolby theatre system)


 Galerie 
 Wallpapery 

 Volný překlad Oficiálního oznámení filmu Star Trek IX

Hollywood, 13. duben, 1998... “Star Trek IX” (pracovní titul) byl oznámen presidentem společnosti Paramount Motion Pictures, Johnem Goldwynem. Natáčení bude probíhat 13 týdnů především v místech Jižní Kalifornie.
“Star Trek IX”, třetí celovečerní film posádky ze seriálu Star Trek: Tne Next Generation, (cena Emmy) vytvořeného na motivy Genea Roddenberryho, režíruje Jonathan Frakes v produkci Ricka Bermana. Scénář pro “Star Trek IX” napsal Michael Piller na motivy Ricka Bermana a Michaela Pillera. Marty Hoernstein vykonává funkci produkčního manažera. Na produkci se též podílí Patrick Stewart.
V titulních rolích se opět objeví: Patrick Stewart (kapitán Jean-Luc Picard), Jonathan Frakes (velitel William Riker), LeVar Burton (nadporučík Geordi LaForge), Michael Dorn (nadporučík Worf), Gates McFadden (Dr. Beverly Crusher), Marina Sirtis (poradkyně Deanna Troi) a Brent Spiner (android nadporučík Dat).
Ve vedlejších rolích se objeví: F. Murray Abraham (Ru’afo), Donna Murphy (Arij) – oceněna cenou “Academy Award winner for Best Actor” ve filmu Amadeus, dvakrát speciálně oceněna za výkon ve filmech: The King and I a Passion, Anthony Zerbe (admirál Dougherty) – Emmy za výkon v seriálu Harry O, společnosti ABC.
Ve filmu “Star Trek IX” se kapitánu Picardovi a jeho posádce splní sen každé lidské bytosti – najít fontánu mládí. Když je existence nově objeveného ráje prozrazena, Picard se rozhodne bránit vše živé na této nádherné planetě, i když to znamená pozvednout zbraně proti samotné Federaci.

V důsledku divácky velmi úspěšného filmu Star Trek: První kontakt byla režie svěřena opět Jonathanu Frakesovi, který se zároveň režisérsky podílel na seriálu Star Trek: Nová Generace a pracuje na nynějších Star Trek: Voyager a Star Trek: Hluboký vesmír 9, Diagnosis: Murder a University Hospital.

Rick Berman je producentem “Star Treku IX”, řídil seriál Star Trek: Nová Generace, film Star Trek: První kontakt a je výkonným producentem a tvůrcem seriálů Star Trek: Hluboký vesmír 9 a Star Trek: Voyager.