Star Trek: Voyager Elite Force 
 Recenze 


Star Trek: Voyager Elite Force

 Galerie 
Výrobce Raven
Minimální konfigurace: Pentium II 233
64 MB RAM
CD ROM
Plně 3D grafický akcelerátor
Zvuková karta
Operační systém: Microsoft Windows 9.x
Médium: 1x CD
hodnocení: 10/10


 Recenze hry

Místo: Borgská krychle

"Hvězdného data 48315.6 byl U.S.S. Voyager proti naší vůli přenesen na druhou stranu galaxie do delta kvadrantu. Tam jsme, bez pomoci Hvězdné flotily, začali naši sedmdesátiletou cestu k domovu.

Po četných střetnutích s nepřátelskými rasami, kdy máme k dispozici pouze omezený počet členů posádky bez možnosti posil, jsme došli k rozhodnutí, že potřebujeme specializovaný tým k řešení nebezpečnějších konfliktů. Tuvok, šéf bezpečnosti Voyageru, sestavil elitní jednotku z personálu ostrahy a pojmenoval ji Hazard Team.

Prapočík Munro je druhým v pořadí velení tohoto jedinečně vycvičeného týmu, který je vyzbrojen experimentální zbraní proti Borgům, Infinity Modulator.

Hazard team byl přenesen na borgskou krychli na nebezpečnou misi. Ale byl rychle přemožen a I-MOD je nyní v rukou Borgů. Munro, který se oddělil od ostatních se pokouší tým zachránit." Recenze hry

Tak takhle začíná nová hra Star Trek Voyager: Elite force. Na první pohled zcela obyčejný námět střílečky. Bez jakéhokoli úvodu jsme uvedeni do akce, kde je vaším (alias praporčíka Munroa) jediným úkolem postřílet co nejvíce Borgů, pomocí nové zbraně I-MOD. Vše se ale změní, když zjistíme, že vše byla je tréninková simulace, ve které jste navíc neuspěl a zabil sebe i všechny své kamarády z Hazard Teamu. Tuvok je s vaším výkonem velmi nespokojen, ale na druhou stranu připustí, že situace neměla řešení a máte tento test považovat za svoji soukromou Kobayashi Maru. Náhle je Tuvok zavolán na můstek, protože na loď útočí skuteční nepřátelé.


Od této chvíle se začne odvíjet neobyčejný příběh, který se jistě vyrovná seriálovým epizodám. Akční úrovně sou prokládány video sekvencemi a úkoly, které spojují jednotlivé části dohromady. Je to pohled na krizi z pozice praporčíka Munroa... navíc praporčíka v červené uniformě. Můžete si dokonce vybrat, zda chcete hrát za Alexandra tedy muže nebo za Alexandru - ženu. Jste vybaveni speciálním oděvem, který tvoří těsně kolem vašeho těla silové pole. Navíc si v transportním bufferu můžete uchovávat zbraně a předměty jako například helmu ebo trikordér. V tomto oděvu jste schopni i manévrovat v otevřeném vesmíru.


Velení Hazard Teamu bylo svěřeno Lestru Foxterovi, který je vaším přímým nadřízeným. Dalšími důležitými členy vašeho teamu jsou například Michael Chang odborník na demolice, Kendrick Biessman - specialista na zbraně, Telsia Murphy - průzkumník a odstřelovač, Boolean Chell - technik, Betozoidka Juliet Jurot - lékařka. Všichni se k vám postupně připojují na různé mise, hlídají vám záda a pomáhají při plnění úkolů. Hra obsahuje ale i několik misí, ve kterých jednáte sám za sebe a plníte úkoly na lodi. Samozřejmě se během příběhu objevují i všechny hlavní postavy z Voyageru namluvené skutečnými herci (kromě Seven Of Nine).

Dalším velkým kladem hry jsou zbraně. Postupně se objeví devět zbraní, z nichž každá má navíc silnější Alt-mode. Jedná se v podstatě o dva typy. První jsou ruční phaser(1), phaserová puška(2), I-MOD(3), Grenade Launcher (6) a Photon Burst (8), což jsou všechno zbraně Flotily nebo vyvinuté na Voyageru. Energie se do nich doplňuje z modrých terminálů. Druhým typem jsou zbraně na dilithiové bázi jako Scavanger Riffle (4) Stázová zbraň (5), Tetryonový disruptor (aneb puška hirogenských lovců) (7) a Dreadnought Weapon (9), které nacházíte postupně na jiných lodích a stanicích. Mou osobní oblíbenou zbraní byla phaserová puška v alt-modu kdy se po jediném výstřelu nepřítel kompletně vypaří, ale která vás stojí hodně energie. Druhou oblíbenou byla asi stázová zbraň, která má účinek na většinu organických nepřátel.


Co všechno ve hře můžete vidět? Z Voyageru to jsou všechny hlavní místnosti jako: můstek, konfereční sál, kapitánova pracovna, simulátor, ošetřovna, strojovna, jídelna, transportní místnost, několik palub chodeb a i několik Jeffriesových průlezů. Můžete vidět i nové místnosti jako parkoviště pro Deltaplán, kterým se jakoby tvůrci seriálu nechali inspirovat a vytvořili ho v sedmé sérii Voyageru velmi podobné tomu ve hře a v neposlední řadě je tu Hazard Ops, kde jste seznámováni s novými misemi. Navštívíte také několik cizích lodí.


Nepřátelé jsou velmi zajímaví. Kromě známých ras jako Klingoni, Hirogeni, Maloni, Borgové a lidé je tu i několik nových jako Ethariané nebo Vor-Soth. Všichni se chovají jako opravdoví nepřátelé, to znamená, že pokud vás zpozorují, okamžitě se kryjí a opětují palbu.


Hra používá engine Quake III Arena, který byl dobře využit. Místnosti vypadají velmi dobře, ale horší je to s podobami hlavní posádky Voyageru. Někteří jedinci jako Kim vypadají skoro až jinak:), ale člověk je pozná alespoň podle hlasu.

Chybou hry je velmi dlouhé nahrávání jednotlivých levelů, ale na rychlejším počítači (jako třeba PIII 500MHz) to trvá jenom pár sekund. Pokud jsem si všiml má hra jedinou chybu, a to v posledních levelech.

V některých místech pokud automatická jednotka na stěně střelí do některého člena vašeho týmu, bere se to, jako byste do nich stříleli vy sami, tým se obrátí proti vám a nepřestane střílet dokud vás nezabije. Řešením je buď vyřadit střílející jednotky dřív než stačí někoho zasáhnout nebo zabít své kamarády:) a pokračovat sám. To je další věc, která není příliš dořešena. Pokud zastřelíte člena svého týmu, mise pro vás končí selháním a to i když se vám připlete do cesty a vy ho odstřelíte náhodou. :-)


Obtížnost má 4 úrovně, které se od sebe liší počtem nepřátel, kteří na vás útočí. První úroveň je pro ty co nikdy žádnou střílečku nehráli (přeložil bych to jako 'pro trekkies'). Při nejtěžší úrovni se několik nepřátel vždy materializuje jen pár kroků od vás a musíte bojovat o každý roh.


Druhou stránkou hry je síťový Deathmatch (pardon Holomatch). Obsahuje několik levelů, ve kterých je vaším jediným úkolem zlikvidovat protivníky, za které hraje buď počítač nebo další hráč na jiném počítači. Můžete si vybrat z množství postav za které chcete hrát, stejně jako své protivníky. V seznamu nechybí celá posádka Voyageru, královna Borgů, klingonský císař Kahless a další zajímavé postavy. Někomu by mohla chybět Kes, ale kdo by chtěl střílet nebo dokonce hrát za tak mírumilovného tvora...


Minimální konfigurace je Pentium II 233 MHz procesor a 8 MB video karta nebo AMD 350 KHz K6-2 Procesor a 8 MB video karta zatím pouze pod Windows, ale samozřejmě je lepší mít silnější stroj. I když jde v menu nastavit rozlišení a vypnout určité efekty, je hra při minimální konfiguraci ztěží hratelná. Navíc pro instalaci potřebujete asi 650 MB místa na disku.


Celkově je to podle mě zatím nejlepší hra ze světa Star Treku, která byla dosud vydána. Malé nedostatky se dají přežít. Své si v ní najdou jak fanouškové Star Treku tak i 'obyčejní Qvejkaři'. Je to jedinečné spojení akce a příběhu, pro někoho možná trochu krvavé, ale pokud neočekáváte další epizodu Voyageru, ale dobrou hru, jste na správné adrese...