Hidden Frontier 
 Seriály 


Star Trek: Hidden Frontier

Hidden Frontier by se dalo přeložit jako "Skrytá hranice" a skutečně, tento největší fanouškovský seriál byl před českými fanoušky skutečně dokonale skryt. Ačkoli to je největší nezávislý Star Trek seriál, nenajdete o něm na českém internetu skoro ani zmínku. Celkem je plánována produkce 7 sezón, přičemž každá má po 6 epizodách. Vyjímku tvoří jen 2 a 3 sezóna, které mají epizod 9. Všechny epizody jsou k dispozici zdarma ke stažení z internetu, bohužel jen v rozlišení 320x240 a formátu mov. Velkou výhodou je, že díky mizernému rozlišení jsou docela malé a stáhnout je není problém i pro uživatele s modemem nebo jinou pomalou linkou. Ale k samotnému seriálu. Odehrává se na území Federace v oblasti zvané Vřesoviště, všem dobře známé z filmu "Star Trek: Vzpoura." Hlavní dějovou linií je konflikt několika ras. Nouze není o vesmírné bitvy, kterých je v seriálu opravdu mnoho, hlavě v počátečních dílech. V pozdějších epizodách se už více rozvíjí vedlejší dějové linie a mezilidské vztahy. Plavidlem, na kterém se většina příběhů odehrává, je USS Excelsior. Loď třídy Galaxy Variant III (kterou jsme mohli spatřit v epizodě Nové Generace "Všechno dobré..."). Často se ale příběh odehrává i na stanici Hluboký vesmír 12, které velí předchozí kapitán Excelsioru komodor Knapp. Excelsior po něm převzal kapitán Elisabeth Shellbyová. Že vám to jméno něco říka? Už jste se s ní možná setkali, pokud jste viděli epizodu Nové Generace "To nejlepší z obou světů." Pokud jste četli románovou sérii Petera Davida "Nová hranice." Z této knižní série převzal seriál jednu postavu, původem také z Nové Generace. Post hlavního inženýra Excelsioru zastává Robin Leflerová. V Nové Generaci se objevila ve dvou epizodách jako člen strojovny Enterprise - v epizodě "Hra" se velmi sblížila s Wesleym Crusherem, ostatně i s ním se máme možnost setkat v Hidden Frontier (ovšem v podobě bez vlasů). Tím by ale výčet známých osob z existujících seriálů zdaleka nekončil. Mezi dalšími např. admirál Neycheyová (TNG), kapitán Kira Nerys (DS9, poprvé ji uvidíme v uniformě Federace s kapitánskou insignií), Artim (chlapec ze "Star Trek: Vzpoura"), kapitán Hikaru Sulu (který se zde představí jako kapitán USS Excelsioru NCC-2000 - v epizodě, která je částečně inspirována seriálem "BattleStar Galactica" a částečně epizodou Nové Generace "Včerejší Enterprise"), Q (co by to byl Star Trek bez Q), a jeden mimostartrekovský - Charles Lightoler (druhý důstojník na HMS Titanic).


 Vizuální scény

Všechny scény na palubách hvězdných lodí jsou točeny před modrou plochou a pozadí je dodáno v postprodukci. To malinko kazí dojem, protože v některých epizodách je vidět takový zelenožlutý rámeček kolem postav. I to, že všechna křesla na palubě jsou naprosto stejná - od kapitánského až po křesla v kajutách, nedělá moc dobrý dojem. Problém křesel se začal řešit a v pozdějších sezónách - již skoro nebije do očí. Při přidávání pozadí byli autoři odkázáni na materiál, který byl vidět na obrazovkách a tak se stalo, že Excelsior má můstek Enterprise E, stejně jako další lodě třídy Sovereign, které jsou v seriálu častými hosty. Můstky jiných lodí nám moc autoři nepředstavili, máme možnost nahlédnout jen na můstky lodí třídy Intrepid, Nova, Defiant a Constitution. Zajímavě, leč trochu divně vypadá řídící centrum stanice Hluboký vesmír 12, pro které byly použity materiály ze strojovny Voyageru (samozřejmě není vidět warp jádro). Ale exteriéry vše bohatě vynahrazují. Je radost se dívat jak na obrovské skupiny lodí Federace brouzdajících Vřesoviště a bojujích se zákeřnými nepřáteli, tak i stejně potěší pohled na samostatnou loď. Při výběru lodí se tvůrci doslova vyřádili, a tak kromě několika novostaveb, které nám v oficiálním Star Treku nebyly představeny, se setkáme snad s každou třídou lodí Federace, které byly v té době ve službě - např. Miranda refit, Galaxy a Galaxy variant III, Intrepid (ten je vskutku častým hostem), Olympic, Nebula, Sovereign (taktéž jedna z hojně se vyskytujících lodí), Prometheus, Akira, Defiant nebo Excelsior (z doby kapitána Sulu). Jedinou výtkou ke scénám ve vesmíru bych měl k explozím hvězdných lodí a palbě z phaserů (hlavně v prvních dílech jsou phaserové paprsky nazelenalé).


 Záměr a nápady tvůrců

Nápady tvůrců by se daly ohodnotit jako jedinečné. Žádné kopírování myšlenek, což bývá nejčastější neduh fanfilmů hned po amatérismu. Všechny nápady jsou originální a u většiny z nich by se dalo tvrdit až geniální. Autoři mám umožnili něco nepředstavitelného. Ukázali nám loď třidy Sovereign vedle lodi třídy Olympic, ale nejedná se o lékařskou loď Federace, ale o HMS Titanic - parník, který se potopil v roce 1912 po srážce s ledovcem. Z minulosti je použit i ztracený USS Defiant, (třída Constitution) který je poslán do boje společně s lodí třídy Nova. Hidden Frontier drží ve Star Treku několik prvenství, například jsme poprvé jsme zde viděli Vánoce a poprvé jsme se setkali s homosexuálem.


 Zvukové efekty a doprovodná hudba

Zvukovým efektům není co vytknout. Zvuk lodí, komunikátoru i phaseru je více než realistický. Nejpropracovanější je dlě mě epizoda "Voyage of the Defiant," pro kterou byly použity motivy z původního Star Treku. Od palby phaserů až po vtipné motivy. Pozoruhodná je i hudba. Hidden Frontier převzal hudbu ze všech Star Trek filmů, Nové Generace, ale i z Titanicu (s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem), seriálu Battlestar Galactica, filmu Hvězdná pěchota (Starship Toopers) a znělka Hidden Frontier je předělaná znělka Galaxy Questu. Mě osobně se to "vykrádání" hudby moc líbí, protože se převážně jedná o pěkné melodie a já bych tady postupoval stejně jako tvůrci Hidden Frontier.


 Odkazy na internetu

Oficiální stránky
České diskuzní fórum na StarNETu
Vítězslav Boch