Na lodi se nacházejí dva hangáry. První najdeme na palubě 5 (talířová část), druhý pak na palubě 14 (sekundární trup). Každý hangár má svoji vlastní observatoř a kontrolní věž, která monitoruje opouštějící a přistávající raketoplány.
Hangár je ve většině případů uzavřen vraty. Když se chystá loď opustit hangár, je vztyčeno silové pole a vrata se otevřou. Na tomto silovém poli je zajímavé, že umožní průlet raketoplánu, aniž by muselo být vypnuto. To má především ten účel, že se nemusí provádět před každým odletem (resp. příletem) dekomprese (resp. komprese) místnosti.
|
Oba dva hangáry jsou propojeny na stejný počítač, který kontroluje a zaznamenává veškeré dění uvnitř místností. Počítač je dále napojen na hlavní kontrolní středisko, které je zodpovědné za správné vypouštění a příjímání raketoplánů. Zodpovídá se přímo můstku.
|
Na lodích třídy Sovereign je hned několik typů raketoplánů. Každý je navržen pro konkrétní využití. Nejmenší jsou raketoplány typu 18. Jde o malou loď pro dvě osoby, určenou k přepravě menších typů nákladu. Maximální rychlost je omezena na warp 1. Na lodi jich je okolo třiceti.
|
Druhý raketoplán je nejpoužívanější vůbec. Jde o typ 8. Na lodi jich bývá přibližně 15. Když je porovnáme s typem 18, jde o mnohem větší loď, která pobere několik pasažérů. Loď se využívá jako průzkumné plavidlo s delším doletem. Zbraňové systémy zde zastupují dva phasery.
Typ 9 je ještě o něco výkonější než předešlý raketoplán. Dokáže letět velkou rychlostí po dlouhou časovou periodu a má vylepšené zbraňové systémy.
Řadu uzvavírá speciální raketoplán – runabout třídy Danube. Na palubě jsou celkem 3 (podle určitých zdrojů jde o lodě jmen: Elitia, Bondar a Beowulf). Loď je rychlostně omezena warpem 5. Zbraně opět tvoří phaserová pole.
|
|