Natasha Yar 
 Osobní spis 


Osobní spis, Natasha Yar

 Galerie 
Herec: Denise Crosby
Celé jméno: Natasha "Tasha" Yar
Rasa: Člověk
Poslední hodnost: Poručík
Datum narození: 2337
Místo narození: Turkana IV
Datum úrmtí: 2364 (Hvězdné datum 41601)
Místo úmrtí: Varga II
Příčina úmrtí: mozková mrtvice při útoku mimozemské formy života
Manželský stav: Svobodná
Sourozenci: sestra Ishara (o 4 a půl roku mladší)

 Záznam z databáze (zahrnující poslední psychologický profil lodní poradkyně Deanny Troi)

Natasha Yar, jako první velitel ostrahy pod velením kapitána Jean-Luc Picarda na U.S.S. Enterprise, vedla tragický, přesto hrdinný život, až do své smrti při plnění svých povinností ve službě roku 2364.


Natasha se narodila v kolonii na planetě Turkana IV v roce 2337. Krátce po narození její o 4 a půl roku mladší sestry Ishary, byli oba jejich rodiče zabiti v křížové palbě kádru, v boji o platetu.


Po této tragické události, byly dívky v péči pěstounů. Ti je však po několika měsících opustili. Tasha i Ishara tak náhle byly nucené vést těžký život na ulicích, kde unikaly znásilňujícím gangům a odolávaly drogám. Jedinným utěšitelem v tomto chaosu bylo malé kotě.


Tasha z planety odešla v roce 2352, ve věku 15 let - v době, kdy kolonie přerušila veškerý kontakt se Spojenou federací planet. Tasha chtěla po Ishaře, aby se k ní připojila, ta však její pozvání odmítla, protože dala přednost ochraně Koaličního kádru na planetě.


Sestry se již nikdy neviděly, i přesto se Ishara v roce 2367, od důstojníků z Enterprise, dozvěděla o jejím odkazu.


Picard požádal o přidělení Natashy Yar na Enterprise poté, co ji poprvé uviděl jak riskovala svůj život v Carnelianském minovém poli, aby zachránila kolonisty. Navíc mu její tehdejší kapitán dlužil laskavost.


Během záchranné mise na planetě Varga II, hvězdný čas 41601, byla Tasha zasažena neviditelným energetickým výbojem, který proti ní vyslala zlovolná bytost zvaná Armus. I přes velké úsilí Dr. Crusherové, Tasha zranění na palubě Enterprise podlehla.


Rozloučení s Tashou se konalo na holo-palubě Enterprise a bylo provázeno holografickou nahrávkou jejích posledních myšlenek a díků jejím nejbližším přátelům.


Tasha ovládala řadu bojových umění a věnovala se atletice. Měla velmi ráda aikido a Parriseské čtverce. Také se účastnila soutěží konaných na palubě lodi.


Vzledem k prostředí, ve kterém dospívala, jí dělalo těžkosti projevit své city a svou ženskost. I když, jak během soudu s Datem, zda je, či není majetkem Hvězdné flotily, rok po Tashině smrti, vyšlo najevo, že s ním Tasha během infekce virem Tsiolkovsky měla důvěrný vtah. Dat byl přinucen toto tajemství prozradit a porušit tím daný slib, když byla v jeho osobních věcech nalezena zmenšenina její holografické nahrávky použité při uctění její památky.


 Dodatak k záznamu: Zpráva kapitána Jean-Luc Picarda

Jak mi Guinan, jako vysoce-vnímavý El-Aurian a moje blízká přítelkyně, vysvětlila, v roce 2344 vstoupil do tohoto vesmíru, díky časovému víru, duplikát Tashy Yar z paralerní časové přímky.


I v tomto případě Tasha projevila svou odvahu a odhodlanost, když neváhala znovu, ale tentokrát vědomě objetovat svůj život, a to tím, že požádala o převelení na loď třídy Ambassador U.S.S. Enterprise NCC-1701-C pocházející z minulosti a vydala se tak do paralerního vesmíru do předem ztracené bitvy s Romulany.


Aniž by to kdo z nás věděl, byla Tasha při tomto "návratu" zajata jako choť Romulanského generála na palubě lodi, která Enterprise C atakovala a porazila. Rok nato porodila dceru, jménem Sela.


V roce 2349, když měla Sela 4 roky, zmařila vlastní matce pokus o útěk a Tasha byla, bohužel, zabita znovu.


 Denise Crosby

Denise Crosby se narodila 24. listopadu 1957 v Hollywoodu, stát Kalifornie, USA, nemanželskému páru Marilyn Scottové a Dennisu Crosbymu. V seriálu Star Trek: The Next Generation si zahrála roli odvážné Tashy Yar. I přesto, že její postava byla v 22 díle zabita, bude její jméno s TNG navždy spjato. Dokladem tomu je i její účast, coby průvodkyně dokumentem "Trekkies", který pojednává o fanoušcích Star Treku. I po smrti Tashy v díle s názvem "Skin Of Evil", si ji Denise znovu zahrála v několika dalších dílech a rovněž ztvárnila její dceru Selu.


Kromě účinkování v TNG si Denise zahrála i v dalších seriálech, z nichž některé byly k vidění i u nás, jako např.: "Baywatch", "Dr. Quinn, Medicine Woman", "Lois & Clark: The New Adventures of Superman", "L.A. Law", "Red Shoe Diaries" a "Hunter".


Z filmů, ve kterých se Denise objevila, patří k nejvýznamějším: "Jackie Brown", "Deep Impact" a "Curse of the Pink Panther".