Wesley Crusher 
 Osobní spis 


Osobní spis, Wesley Crusher

 Galerie 
Herec: Wil Wheaton
Celé jméno: Wesley Robert Crusher
Rasa: Člověk
Hodnost: praporčík
Aktuální přiřazení: neaktivní (degradační komise v r. 2370)
Vzdělání: Hvězdná Akademie, 2367-70 (degradován před ukončením studia)
Datum narození: 29. červen, 2349
Místo narození: Země
Rodiče: nadporučík Jack Crusher (zemřel v r. 2355) a Dr. Beverly Crusher
Manželský stav: Svobodný
Poslední místo pobytu: Dorvan V

 Kariéra ve Hvězdné Flotile
2364 Společně se svou matkou, Dr. Beverly Crusherovou, přichází na loď U.S.S. Enterprise. Poté, co sehrál klíčové úlohy v záchraně lodi před náhle zhroucenou hvězdou a při pomoci "Cestovatele" vrátit Enterprise do prostoru Federace, mu byla hvězdného data 41263.4, kapitánem Picardem, udělena hodnost zastupujícího praporčíka. Před šestnáctými narozeninami podstoupil vstupní testy Hvězdné Akademie na planetě Relva VII; nebyl sice přijat, ale získal dostatečný počet bodů, které mu zajistily opakování v příštím roce. Ve studiu pokračoval na palubě Enterprise, kde získal postupně akademické kredity.
2365 První pověření úkolem od komandéra Rikera, během geologického průzkumu na planetě Drema IV
2366 Přijetí do Hvězdné Akademie; vzhledem k účasti na záchraně unesených dětí z Enterprise nemohl začít se studiem. Po úspěchu této akce mu kapitán Picard udělil plnou hodnost praporčíka. Toto rozhodnutí mu dovolilo dokončit kurzy Akademie na palubě Enterprise.
2367 Poslední pověření, coby člena posádky Enterprise (během diplomatické mise na planetě Pentarus V s kapitánem Picardem), bylo přerušeno poté, co transportní raketoplán havaroval na Lambda Paz; Wesley se zasloužil o záchranu Picardova života. Ukončil dálkové studium a začal se studiem řádným.
2368 Ve druhém ročníku Hvězdné Akademie vstoupil do leteckého týmu Eskadra Nova. Během prázdnin navštívil Enterprise, pomohl překazit Ktarianské spiknutí na získání kontroly nad Federací za použití psychotropických rekreačních přístrojů. Pokusil se opakovat druhý ročník po vyšetřování smrti člena Eskadry Nova, Alberta Joshuy.
2370 Komisí Hvězdné Flotily byl vyloučen z Akademie, po jeho rozhodnutí žít mezi rodilými americkými kolonisty na planetě Dorvan V, aby se učil od "Cestovatele" a cestoval po jiných planetách.

 Psychologický profil: Kancelář poradců Akademie Hvězdné flotily

Poslední záznam

Crusher je nadaný muž, jehož takřka geniální dětství a slibná kariéra ve Hvězdné Flotile, byla předčasně ukončena skandálem na Akademii, který vedl muže bez iluzí k jedinečnému životu společně s transdimenzionálním Tau Alphanem zvaným "Cestovatel", naposledy spatřeném v roce 2370.

Crusher se narodil, když jehe motka studovala na Lékařské škole Hvězdné Akademie; jeho otec, v té době poručík, zemřel v roce 2355 v misi pod velením kapitána lodi U.S.S. Stargazer, Jean-Luc Picarda. Přibližně 10 týdnů po narození Wesleyho, jeho otec nahrál holografickou zprávu, která byla Wesleymu utajena až do roku 2367. Než Jack zemřel, učil syna hrát baseball, který se stal Wesleyho oblíbeným sportem. Picard Wesleyho od smrti Jacka poprvé uviděl, když se se svou matkou Dr. Crusherovou přistěhoval na Enterprise z planety Deneb IV. Picard měl vždy problém s Wesleym jednat, protože se mezi dětmi necítí dobře, ale postupně na něho zapůsobila jeho znalost inženýrství a vědy. Wesley byl ovlivněn nákazou "Tsiolkovsky", a poté co převzal kontrolu nad Enterprise a pomohl získat potřebný čas pro únik před meteoritem ze zhroucené hvězdy tím, že se pomocí vlečného paprsku odrazil od lodi U.S.S. Tsiolkovsky. Tento incident dovolil Wesleymu prokázat své znalosti funkcí lodních systémů.

Picard a Dr. Crusherová si byli vědomi genialitou a osudem v roce 2364, kdy "Cestovatel" asistoval při experimentech s extrémní warpovou rychlostí. Byl jedním z mála, kdo se začal zajímat o jeho sílu, čož mnozí ignorovali. "Cestovatel" jim řekl - síla, která vede ke genialitě a rozhedu.

Následováním tohoto poznání, jmenoval kapitán Wesleyho řídícím praporčíkem o hvězdném čase 41236.4 a získal přístup na můstek. Zároveň začal se studiem pro vstupní testy do Hvězdné Akademie. Kvalifikoval se ke složení zkoušky později v tomto roce na Relvě VII a umístil se jako druhý nepostupující ze 4, když pouze jedna otázka zůstala otevřena. Hodnocení bylo i přesto dosti vysoké, aby dovolilo "korespondenční" kurzy na palubě lodi a aby byly započítávány do potřebného počtu hodin, pro testování jako na Hvězdné základně 515.

Wesley uvedl, že se trochu bojí světelných bouří a Bulgallianských krys, ale jeho největším strachem -- jak se ukázalo na jeho volbě během zkoušky psychiky při vstupních testech do Hvězdné Akademie -- byla ta, když si měl vybrat kdo přežije v situaci jako Picard, která vedla k Jackově smrti. Smrt matky Jeremyho Astera v roce 2366 vrátila jeho vzpomínky na smrt vlastního otce, ale zároveň dala Wesleymu možnost konečně překonat skrytý hněv, který měl mnoho let vůči Picardovi.

Později v roce 2366, protože se rozhodl pomoci zachránit komandéra Rikera, Troi a její matku a ztratil tak možnost účastnit se ústních přijímacích zkoušek na Hvězdné Akademii, mu o hvězdném čase 43931 Picard udělil plnou hodnost praporčíka a Wesley začal v získávání akademických kreditů založených na jeho práci a zkušenostech na palubě lodi; potřebných k jeho přijetí a vždy získával nejvyšší hodnocení.

Když se na Hvězdné Akademii konečně uvolnilo místo, opustil U.S.S. Enterprise, aby se o hvězdném čase 44307.3 do Akademie dostavil. Nejdříve však při nouzovém přistání transportního raketoplánu na pustém měsíci zachránil život kapitána Picarda.

Během studia na Akademii nebyl pravidelným pisatelem zpráv matce, napsal jí např. hvězdného času 44821.3, když byl na konci svých kurzů exobiologie, ale bojoval s filozofií. Když navštívil U.S.S. Enterprise o prázdninách během studia na Akademii, přibližně o hvězdném čase 45208, jako jediný odhalil Ktariánskou invazi do Federace, za použití ovládání mysli členů posádky jeho bývalé lodi, když znovu propojil Datovy přerušené pozitronové spoje.

Co se týče jeho soukromí, Wesleyho sparťansky zařízený pokoj zahrnuje modely řídícího servisního modulu Apolla z 20. století a starých hvězdných lodí Hvězdné Flotily konstituční třídy.

Wesleyho příkladný život se rapidně změnil ten samý rok, těsně před řádným ukončením studia, když se jako člen leteckého týmu Akademie Eskadry Nova podílel na zatajování informací při vyšetřování smrti člena týmu kadeta Alberta Joshuy. Jako ostatní, kromě jeji vůdce, který byl vyloučen, obdržel důtku a v roce získané kredity mu byly po přiznání anulovány. Bylo to také poprvé, co mu kapitán Picard vysvětlil, že je vyšší služba pravdy nad přátelstvím. Tato událost také velmi zklamala jeho bývalé členy posádky. Samotný Wesley byl sám se sebou nespokojený a zklamaný, až se rozhodl z Hvězdné Flotily vystoupit. Stalo se tak během snahy o násilné přestěhování kolonistů na planetě Dorvan V, kde se postavil za práva kolonistů. Zde se také potřetí setkal s "Cestovatelem", s nímž se rozhodl odejít a poznávat jiné světy.

Když v roce 2365 jeho matka odcházela z Enterprise do Lékařství Hvězdné Flotily, Wesley váhal, zda má zůstat, nebo odejít s ní. S jejím svolením nakonec zůstal s vyššími důstojníky a Guinan. Během prvního roku, který strávil jinde, než na lodi, se více seznámil s ženami a zdokonalil se v kanadských žertech, ale nebyl o nic lepším tanečníkem, jako když ho naposledy učila jeho matka.

Během let na U.S.S. Enterprise byl odsouzen na smrt na planetě Rubicum III v roce 2364 rasou Edo, když porušil zákaz; a byl unesen spolu s ostatními dětmi z Enterprise sterilními Aldeany. Dvakrát také zachránil život své matce: poprvé v roce 2365, když byla vzata jako rukojmí teroristy Ansata a podruhé v roce 2366, když vytvořil cestu zpět z hroutící se subprostorové bubliny v její mysli. Byl to jeho experiment, který se pokazil a mohl zapříčinit její smrt, ale bylo to toto dilema, které zapříčinilo druhou návštěvu "Cestovatele", který mu pomohl.

Významná romantická setkání zarnovala Deladiánskou princeznu Sailu v roce 2365, jeho vůbec první v šestnáci letech, a praporčíka Robin Laflerovou, mladou inženýrku na Enterprise, během jeho druhého roku na Akademii v roce 2368.


 Lékařský dodatek

Wesley má mateřské znaménko v oblasti hýždí a třísel a je alergický na metorapanské léky. Při havárii během působení v Eskadře Nova, utrpěl popáleniny hrudníku 2. stupně a vícečetnou zlomeninu pravé ruky.


 Wil Wheaton

Wil Wheaton se stal prvním stálým náctiletým herem ve Star Treku, jako šestnáctiletý Wesley Crusher. Když byl v konkursu na roli, byl velkým fanouškem klasické série a byl nadšen, když mu jeho agent řekl, že ji získal.

O své roli Wil řekl: "Wesley je bystrý. Není typickým šestnáctiletým vševědem. Je mu vrozena genialita matky a jeho otce, který byl poručíkem Hvězdné Flotily". Wil říká, že to nejlepší v jeho roli je, že Wesley není brán jako dítě. "Nejdříve jsem si říkal, OK, dítě se dostane do potíží a posádka mu z nich pomůže. Ale tak to není. Wesley je většinou na stejné úrovni, jako zbytek posádky. Zná Enterprise zevnitř i z venčí, odzadu a zepředu. Operační manuál lodi je jako jeho bible a největším snem je dostat se na můstek a řídit loď".

Wheaton již několikrát hrál, než vstoupil do Star Treku. V sedmi letech začal pracovat komerčně a seznam jeho titilů se od té doby pěkně rozrostl. Jeho pravděpodobně nejznámější role je ve filmu Roba Reinera "Stand By Me". Když se natáčelo v Oregonu, vybavily se mu vzpomínky na tehdejší natáčení: "Film byl velkou zábavou, protože to byly 4 děti a Rob REiner. Nebylo to však jen zábava, ale také velká zkušenost". Jeho jiné působení zahrnuje "The Buddy System", "The Secret of NIMH", "Flubber" a "Foreign Correspondents". Wheaton se také objevil v mnoha televizních filmech, jako je "The Day Lincoln Was Shot", "Young Harry Houdini", "A Long Way Home" a "The Defiant Ones". Jako host se objevil v populárních televizních seriálech, jako "Family Ties", "St. Elsewhere", "The Outher Limits", "Diagnosis Murder" a "Highway to Heaven".

V současné době je Wheaton ženatý, žije v Los Angeles a pracuje na několika projektech.