The Voyage Home 
 Film 


 Kompletní popis filmu, text pochází ze serveru  www.startrek.cz

Gigantická cizí sonda pluje vesmírem a vysílá nerozluštitelné transmise neuvěřitelné síly. Prodírá si svou cestu přes obydlené i neobydlené části vesmíru. Míří k Zemi. Ano, to už tu jednou bylo...
Klingonský ambasador má na Zemi v sále rady Federace velký proslov, v němž žádá vydání Kirka, vraha, únosce lodí a spiklence, který se provinil proti galaktickému míru. Federace a Klingonská říše nedosáhnou míru, dokud bude Kirk živ. Obviňuje ho ze spolupráce na přípravě Genesis, s níž měl být údajně vyhlazen klingonský lid.

Na Vulkanu parkuje klingonský Dravec a na boku má anglický nápis Bounty. Je to tatáž loď, se kterou před třemi měsící uprchli lidé z bývalé Enterprise. Má za sebou opravy a jeho posádka už jen čeká na jejich dokončení, aby se mohli vypravit k vojenskému soudu na Zemi a obhájit své činy. Celá stará parta vystartuje na palubě cizí lodi a zamíří k Zemi. Nemají ani tušení, že sonda se přiblížila k Zemi a začala vysílat ničivé vlny, vypařující oceány a ničící veškeré zásoby energie.

Bounty zachytí varování všem lodím, aby se nepřibližovaly k Zemi. Jakási sonda způsobuje obrovské atmosférické poruchy a pohlcuje veškerou energii planety i lodí. Spock pozná v signálech sondy volání pozemských kytovců, vymřelých tvorů z minulosti - konkrétně velryb druhu keporkak. Zřejmě nějací přátelé velryb vyslali sondu, aby zjistila, proč s velrybami nelze navázat kontakt.
Na volání sondy nejde smysluplně odpovědět - záznamy velrybího zpěvu sice v databázi jsou, ale nesmyslné blábolení, které by vzniklo, by mohlo sondu rozzuřit ještě víc. Zřejmě poslední možností je vypravit se do minulosti a nějakou velrybu přivézt, aby řekla sondě, že si má dát pohov.

Bounty je vypálena nejvyšší rychlostí kolem Slunce, to by mělo vytvořit prakový efekt, který ji vystřelí do minulosti. Posádka Enterprise už ten proces kdysi použila s úspěchem. Podaří se a Bounty, maskovaná, přistává v San Franciscu dvacátého století. Ale její dilithiové krystaly se rozkládají, nevydržely cestu zpět časem. Za pár desítek hodin bude Bounty viditelná a vše bude ztraceno. Nejprve se tedy skupinka nenápadných osob v červených oblecích vydává do ulic San Francisca získat nějaké peníze a pak se rozdělí - Čechov a Uhura najdou nukleární reaktor, kde by se dalo načerpat dost fotonů pro rekrystalizaci dilithia, Scotty, Sulu a McCoy musí obstarat plexisklovou desku, která promění nákladní prostor lodi v akvárium pro velryby a Kirk se Spockem, který má kolem hlavy uvázaný pruh látky aby zamaskoval uši, se vydávají hledat cíl cesty - velryby.

Kirk a Spock najdou dvě velryby, George a Gracii, v Institutu kytovců v Sausalitu, kde se setkají s doktorkou Gillian Taylor, oceánoložkou se specializací na velryby. Obě velryby jsou tu jako naservírované, jen je přenést. Dojde k menšímu incidentu, když se Spock vrhne do bazénu k velrybám, aby s nimi navázal vulkanské splynutí mysli. Oba astronauti jsou vyhozeni a vydávají se pěšky zpět do města. Spock zjistil, že velrybí samice Gracie bude mít mládě. Doktorka Taylor Kirka a Spocka odchytí na půl cestě do města, když jede domů z práce, vezme je s sebou a seznámí se s nimi. Poté jdou Gillian s Kirkem na večeři (ach, ta přitažlivost), zatímco Spock se vrátí na loď. Gillian Kirkovi prozradí, že velryby mají být brzy vypuštěny do volné přírody - a vybaveny vysílačkou, podle které bude možno zjistit jejich polohu. Kirk Gillian prozradí, že přichází z budoucnosti, aby přivezl zpět dvě velryby. Gillian mu samozřejmě nevěří, ale je zřejmé, že by mu veřila moc ráda... Kirk jí ale odmítne podat jakýkoliv důkaz. A tak ho vyloží na tom samém místě v parku, kde předtím Spocka. Jak odjíždí pryč, zazáří kdesi vzadu na chvíli mihotavé světlo. Kirk se přenáší na loď - to ale Gillian nemůže tušit.
Mezitím se McCoy a Scotty vydávají za exkurzi specialistů ze Skotska a vnutí se do továrny společnosti PlexiCorp, protože potřebují získat vhodnou plastikovou desku. Seznámí se s ředitelem továrny Nicholsem, kterého Scott identifikuje jako Marcuse Nicholse, pozdějšího vynálezce transparentního aluminia, převratu v metalurgii. Scott uváží, že Nichols vynalezne transparentní aluminium tak jako tak, a tak bez dlouhého váhání navrhne ctižádostivému vědci obchod. Vzorec transparentního aluminia za jednu plexisklovou desku v ceně pouhých několika stovek dolarů.

Čechov a Uhura naleznou nukleární loď - letadlovou loď Enterprise. Později večer se paprskem přenesou k reaktoru, aby nasbírali kolektorem záření potřebné k rekrystalizaci dilithia. Podaří se to, ale přenosový paprsek je oslaben a dokáže přenést jen jednu osobu - pak se musí dobít. A tak je Uhura i s kolektorem přenesena zpět na loď...ale Čechov je při čekání na přenos zajat. Při pokusu o útěk spadne přes palubu na molo a s kritickým zraněním hlavy je převezen do nemocnice.
Gillian se druhý den vrátí do Institutu a je šokována: velryby jsou pryč! Zjistí, že šéf Institutu zorganizoval převoz velryb dříve než bylo plánováno, aby se vyhnul ruchu a novinářům. Jede tedy do parku kde vysadila Kirka, v bláhové naději, že se tam skutečně někde ukrývá jeho kosmická loď. No, není tak daleko od pravdy - kousek od místa, kde Kirka vysadila, zahlédne nejprve vrtulník, skládající náklad jen tak do vzduchu, nějakého muže, který je vidět jen od pasu nahoru a pak dokonce sama narazí do neviditelné stěny. Je přenesena na palubu.

Gillian konečně vidí, že Kirk nelhal. Pomůže Kirkovi a McCoyovi vetřít se do nemocnice a zachránit Čechova. Pak se vyloženě vnutí na palubu lodi, když přesvědčí kapitána logickým argumentem, že ve třiadvacátém století určitě nikdo nerozumí velrybám a tudíž ji budou potřebovat. A tak se klingonská loď vydává do severních moří, kde podle frekvence nalezne obě velryby, naloží je přenosovým paprskem a k tomu pořádně vyděsí posádku pirátské velrybářské lodi. A pak už - kurs třiadvacáté století!

Klingonská loď nouzově přistane v moři sanfranciského zálivu poblíž velitelství Flotily, jen několik minut po odvysílání Kirkovy zprávy ohledně pokusu cesty do minulosti. Začne se ihned potápět. Kirk otevře nákladní prostor a vypustí velryby, zatímco ostatní členové posádky se vydrápou ven na ochoz kolem velitelské kabiny, která se pomalu plní vodou. Velryby nezpívají. Vše je ztraceno...

No tak, víc optimismu! Netrvá to dlouho, velryby se zorientují v novém prostředí a začnou reagovat na volání sondy. Po chvilce komunikace přestane sonda vysílat ničivé impulsy, očividně rozhodnuta dát mladým velrybám šanci znovu vybudovat jejich vyspělou civilizaci. A tak se sonda obrací a odplouvá pryč do hlubin kosmu, zatímco obyvatelé Země se pomalu vyrovnávají se škodami. Flotila je schopná a tak je brzy vše opět v dokonalém pořádku. Může začít soud s Kirkem a jeho přáteli.
Po zvážení všech faktů je celá skupina zproštěna všech obvinění, protože únos Enterprise a všechny ostatní přečiny, kterých se dopustili při záchraně Spocka, jsou nepatné tváří v tvář skutečnosti, že tito lidé zachránili Zemi. A tak zůstane v platnosti jen jedno obvinění: neuposlechnutí příkazu nadřízeného důstojníka. To se týká jen admirála Kirka. A trest? Degradace. Kirk se vrátí do hodnosti kapitána a k tomu, k čemu opakovaně prokázal způsobilost. Dostane hvězdnou loď. Nová Enterprise-A je příjemným překvapením, čekajícím v orbitálním doku. Stará parta je opět pohromadě.


 Zpět