Generations 
 Film 


Neuvěřitelné se stalo skutkem! Díky záhadné poruše časoprostoru se setkávají James T. Kirk a Jean-Luc Picard, dva nejslavnější kosmičtí kapitáni všech dob, a na plátnech našich kin se poprvé objevuje Star Trek: sci-fi fenomén, který nemá ve světě obdoby


 Star Trek Generations (Cinema 4/95, str. 62)

  1. Ze které planety pocházela Spockova matka?
  2. Jakou barvu má měňavec Odo ve své tekuté formě?
  3. Jaké identifikační číslo má kapitán James T. Kirk?

Netušíte o čem je řeč? Začali jste usilovně vzpomínat? Nebo jste bez mrknutí oka vysypali správné odpovědi z rukávu? Záleží na tom, jaký máte vztah ke Star Treku.
Star Trek – to je několik set dílů čtyř televizních seriálů a sedm celovečerních filmů, natočených v průběhu téměř třiceti let. Star Trek – to jsou také knihy, kalendáře, plastikové modely, stolní i počítačové hry, omalovánky, vystřihovánky a gumové špičaté uši. Fanoušci Star Treku (‘Trekkies’) se pravidelně scházejí, sestavují rodokmeny svých hrdinů, překládají Bibli do klingonštiny a ti nejskalnější chodí po ulicích ve stejnokrojích Planetární federace. (Pokud jste stále mimo obraz, obraťte dvě tři stránky a možná ledacos pochopíte.)*
Koncem loňského roku vzniklo už sedmé filmové pokračování Star Treku. Díky záhadné poruše časoprostoru (a fantazii scenáristů) dojde tentokrát k historické události – tváří v tvář se setkají kapitáni Kirk a Picard, které od sebe dělilo osm desetiletí. Nemají ale čas na vzájemnou výměnu svých (jistě bohatých) velitelských zkušeností. Společně totiž musejí zneškodnit šíleného doktora Sorana (Malcolm McDowell), který jde za svým cílem nejen přes mrtvoly, ale dokonce přes zničené sluneční soustavy. Klíčem k řešení zapeklité situace je právě Nexus, podivný kosmický úkaz, který způsobil setkání obou kapitánů – a zdá se, že to je jen zlomek jeho schopností...
Star Trek: Generations režíroval David Carson, zkušený tvůrce televizního Star Treku, který přesně věděl, po čem fanoušci touží. Ve srovnání se seriálem má jeho film samozřejmě bohatší výpravu, dokonalejší triky a rozsáhlejší akční scény, ale všichni Trekkies se budou při jeho sledování cítit jako doma – po experimentech v podobě komediálního čtvrtého a depresivního šestého filmového pokračování se totiž v sedmém dílu tvůrcům znovu podařilo vzkřísit to, co činí neuvěřitelná dobrodružství kosmické lodi Enterprise zajímavými. Vyčítat Star Treku černobílost postav, naivní filozofování a předvídatelnost děje má asi stejný smysl, jako vyčítat Woodymu Allenovi, že se v jeho filmech málo střílí. Jakmile jednou akceptujete ‘pravidla hry’, jste polapeni a není pro vás záchrany. Ke své hrůze zjistíte, že se o hrdiny opravdu strachujete, že máte obrovskou radost, když pravda a láska znovu zvítězí nad lží a nenávistí, a že saháte po kapesníku (a tentokrát po pěkně velkém), když některý člen posádky obětuje život v zájmu kosmického míru.
Star Trek: Generations je prostě starý dobrý Star Trek, v takové podobě, v jaké ho všichni Trekkies chtějí mít. Nic víc, nic míň. Jeho celosvětový úspěch je důkazem toho, že i dnešní divák potřebuje své pohádky. A je bez debat, že jsme hrdiny Star Treku neviděli na filmovém plátně naposled. Otěže byly předány a posádka lodi Enterprise NCC-1701-D je znovu připravena ‘odvážně se vydat tam, kam lidská noha dosud nevkročila’.

František Fuka


 Premiéra: 20. dubna 1994, CI 60%

Rozhovor
“Nechápu celý ten povyk kolem Star Treku”
Oba se zapsali do dějin sci-fi a nyní se poprvé scházejí ve společném filmu. Cinema naslouchala Williamu Shatnerovi a Patricku Stewartovi během pauzy při natáčení filmu Star Trek: Generations
Patrick Steward: Ještě pár natáčecích dní a máme to. Je jen škoda, že ve hře už není tvá stará posádka. Scéna se Spockem a Datem by byla jistě fascinující. Co si mimochodem myslíš ty, původní “Trekker”, o posádce 24. století?
William Shatner: Ke své hanbě musím přiznat, že jsem ještě neviděl všechny díly Next Generation. Tvůj seriál se totiž v Los Angeles vysílá v dosti nevhodnou dobu – v neděli odpoledne...
Patrick Steward: ... a to si vždy dáváš po obědě dvacet, viď?
William Shatner: Přesně tak. (smích) Ale když jsme se setkali při letu do Los Angeles a bavili se o budoucnosti a nových projektech Star Treku, znovu se ve mně probudila touha být při tom. Bylo skutečně příjemné obléknout si ještě jednou starou uniformu, vždyť mě Star Trek koneckonců proslavil. Škoda, že tentokrát musím hrát svého ducha (smích).
Patrick Steward: Zpočátku jsem pochyboval o tom, že by setkání obou kapitánů mohlo fungovat, ale myslím, že příběh klape a my děláme svou práci docela dobře.
William Shatner: Samozřejmě. A nová posádka určitě ještě napíše svou kapitolu Star Treku a natočí pár hezkých filmů. Jsem si jist, že stojíme na počátku nové éry.
Patrick Steward: Neplatí tě za tvé komplimenty někdo? V každém případě udělá film určitě radost fanouškům starého i nového seriálu. Rád bych věděl, čím to přesně je, že se Star Trek liší od jiných TV seriálů. Máme vůbec největší okruh příznivců.
William Shatner: Nemám tušení. Víš, já jsem celý ten povyk kolem Star Treku vlastně nikdy nepochopil. Snad je to tím, že naši autoři měli vedle zábavy často na zřeteli i ducha tehdejší doby.
Patrick Steward: To je pravda. Star Trek je dobře udělaný, zábavný seriál s originálními, dokonale vystavěnými příběhy, které ovšem nepostrádají ani určité poselství. A navíc, je přece vzrušující přemýšlet o tom, jak bude vypadat život za několik století.
William Shatner: A právě představa mírumilovné a humánní budoucnosti, tak jak jí lící Star Trek, se mi líbí. My oba bychom vlastně měli být poradci pro výzkum budoucnosti...
Patrick Steward: Ty opravdu věříš, že mám zvláštní zálibu ve sci-fi jenom proto, že už sedm let hraju kapitána Picarda? To jsi na omylu. Dělám prostě svou práci a výzkum vesmíru, technologie budoucnosti a všechny tyhle věci mě vůbec nezajímají. Já si nedokážu ani správně nastavit klimatizaci v autě (smích). Ale věřím, že lidé jsou ještě příliš barbarští na to, aby cestovali vesmírem a podřizovali si celý zbytek galaxie. Budoucnost, kterou popisuje Star Trek, je podle mě ještě příliš utopická.
William Shatner: Myslím, že kluci chtějí už zase točit. Tak zpátky do práce, koneckonců jsme kapitáni.


 Zpět