Generations 
 Film 


 Kompletní popis filmu, text pochází ze serveru  www.startrek.cz

Kapitán Kirk ze staré Enterprise je ve výslužbě. Přeci jen se ale nechá Scottym přemluvit, aby se zúčastnil křtu nové lodi Enterprise-B (ve skutečnosti určitě hledal dost dobrou záminku k tomu, aby tam šel, nejméně týden dopředu :)). Po křtu se nová Enterprise se základní posádkou, novináři, Kirkem, Scottem a Čechovem jako čestnými hosty vydává na malé kolečko kolem Sluneční soustavy. Ovšem i nová E-B je hned na svém prvním letu postižena onou nevysvětlitelnou kletbou, která postihuje všechny lodi jménem Enterprise: je jedinou lodí v oblasti, která může odpovědět na nouzové volání. Nouzové volání tentokrát vysílá transportní loď Lakul ze vzdálené planety El Aurelu, jejíž dlouhověcí obyvatelé z neznámého důvodu opustili svůj svět a vydali se hledat nový domov, mimo jiné i na území Federace (samozřejmě utíkají před Borgy, ale nikdo z nich Federaci nevaroval...asi nějaká jejich forma Primární Direktivy: Spřátelenou rasu, která ti poskytla nový domov, před hrozícím nebezpečím varovati nebudeš :)). Lakul a druhá el aureánská loď se zachytily v podivné časoprostorové energetické distorzi a tlaky na jejich pláště hrozí obě lodi zničit. Enterprise se pokusí zachránit uprchlíky, ale protože sama není vybavena pro akci (všechno dorazí až v úterý :)), musí se přiblížit mnohem blíže a dostane se do stejných problémů. Kirk se vypraví do podpalubí, aby ručně sepnul důležité spínače. Podaří se nakonec zachránit malou část uprchlíků z jedné lodi - ale Enterprise je zasažena a část sekundárního trupu je poškozena. Jeden z uprchlíků, bělovlasý starší muž, bláznivě požaduje aby ho vrátili zpět, že musí nutně zpátky - dostane injekci sedativ a dá pokoj. Později přichází hrůzné zjištění: mezi poškozenými palubami je i ta, kam se vydal Kirk! Enterprise je sice volná, ale podezření se potvrdí: kapitán Kirk není na lodi ani nikde v jejím okolí. Není nikde. Zmizel...

Sedmdesát osm let později...
Škuner s hrdým jménem Enterprise kotví na širém moři za slunečného dne. Koná se právě nějaký ceremoniál: důstojníci, samé povědomé tváře, jsou seřazeni na palubě a z podpalubí je vyváděn spoutaný vězeň. První důstojník čte vážným hlasem rozsudek, který zní: za poctivou a dobrou službu se odsuzuje k povýšení do hodnosti nadporučíka. Teď se ještě nadporučík Worf projde po prkně a uloví si důstojnický klobouk, odznak hodnosti. Worf se odrazí od prkna vysunutého nad vodou a na provázku visící klobouk chytí napoprvé. Riker se pobaveně usměje a přikáže počítači zrušit prkno. Worf zahučí do studené vody a všichni se dobře baví. Pouze Data nechápe smysl celé věci. Doktorka se mu pokusí vysvětlit vtipnost toho, že někdo spadne do vody, Data se zatváří chápavě, strčí do doktorky a ta přepadne přes okraj a spadne do vody přímo Worfovi na hlavu. Nikdo se nebaví a Data nechápe proč (já taky nechápu, protože podle mne to byl první vtip, co se Datovi povedl :)). Picard dostane za chvíli od počítače soukromou zprávu. Přečte si ji a vypadá velmi šokován - chvilku. Nedá na sobě mnoho znát, ale Troi si jeho rozrušení povšimne. Picard jí nic neřekne a odejde ze simulátoru. Ostatní se ještě baví, odchodu kapitána si nevšimli nebo mu nepřikládali důležitost - po chvíli se ale ozve počítačový hlas, volající posádku na svá místa: bylo zachyceno nouzové volání z blízké observatoře Amargoza, kterou někdo napadl...

Observatoř se ale nedokázala bránit dost dlouho: z původních devatenácti členů posádky zbylo pět. Vyšetřování ukáže, že útočníky byli Romulani. Analýzou jejich vybavení se ukáže, že hledali na stanici trilithium. Trilithium je vysoce nestabilní prvek, který má dost potenciálu k uhašení jaderné reakce ve hvězdě.

Jeden z přeživších, doktor Soran (kterého známe už z Enterprise-B, je to onen zuřivý bělovlasý muž) prosí kapitána Picarda naléhavě o pomoc: prováděl na amargozanské observatoři důležitý experiment a musí v něm bezpodmínečně pokračovat - musí se vrátit na observatoř. Picard souhlasí, ale vědci se na observatoř mohou vrátit teprve tehdy, až bude dokončeno vyšetřování. Soran ale musí dokončit proces během dvanácti hodin, nebo budou ztracena léta výzkumu. Picard mu slíbí, že se pokusí vyšetřování uspíšit. Mezitím se Data trápí svým žertem, který provedl v simulátoru. Chtěl by si nechat namontovat svůj emoční čip, ale má z toho velký strach, protože když mu ho posledně namontoval jeho zlý bratr Lore, který ho upravil tak, aby mohl Data cítit jen záporné emoce, mělo to moc špatné následky. Teď by měl být ale čip již opraven. Datův přítel LaForge souhlasí, že Datovi čip namontuje, ale nejprve se ho ptá, zda si je tím rozhodnutím jist. Data na tom trvá a tak je operace provedena a Data si konečně prožívá skutečné lidské emoce a nemůže se jich nasytit. Picard vyšle Data a LaForge pátrat na stanici po známkách trilithia. Data konečně pochopí sedm let starý vtip, který LaForge vyprávěl Rikerovi na první misi a dostane záchvat smíchu. Data vtipkuje dál, zatímco oba prohledávají stanici - a naleznou skrytou místnost, kde je připraveno k odpálení torpédo s náloží trilithia. To bylo to, co Romulané hledali! Někdo jim zřejmě trilithium ukradl, aby jím mohl naplnit torpédo. Při zkoumání torpéda dostane Data záchvat smíchu a nemůže přestat - je zcela ochromen. LaForge chce přivolat pomoc, ale v místnosti je rušivé pole, zabraňující komunikaci. Vtom přijde doktor Soran a LaForge ho poprosí o pomoc - a Soran LaForge napadne a strhne mu visor. Data se jen bezmocně chechtá na zemi. Soran odpálí torpédo a s uspokojeným úsměvem sleduje, jak blízká hvězda pohasíná a hroutí se.

Picard ve své kabině popíjí čaj a vtrhne k němu poradkyně Troi. Přemluví ho, aby se jí svěřil, co ho trápí. Vyjde najevo, že ta soukromá zpráva, kterou dostal v simulátoru, byla zpráva že jeho bratr a jeho syn, Picardův synovec, zahynuli při požáru... Soran mezitím unese LaForge a unikne v klingonské lodi, která na něj čekala poblíž stanice. Riker a Worf vezmou Data na Enterprise.

Soran se dal do paktu s Klingonkami Lursou a B'Etor, dohodl s nimi pomoc ve svém tajemném projektu výměnou za novou úžasnou trilithiovou zbraň, kterou vynalezl. Obě sestry Durasovy jsou velmi potěšeny výsledkem experimentu. Soran se ale nehodlá podělit, dokud nebude jeho plán dokončen: ví dobře, že bez jeho výzkumů je povedeným sestřičkám trilithium k ničemu a jejich plány na dobytí klingonského impéria zůstanou jen snem. Přikáže, aby se loď okamžitě obrátila k systému Veridianu. Mezitím si lidé z Enterprise vyvolají data o Soranovi a zjistí, že je to El Aureán. K této rase patří i Guinan, barmanka Enterprise. Picard ji navštíví v její kajutě, aby si s ní popovídal o Soranovi. Soran ztratil svou rodinu při útoku Borgů. Guinan vyslechne situaci a vysvětlí Picardovi, že jediné co Soran chce je vrátit se na místo zvané Nexus. Je to jiná dimenze, kde se všechna místa a všechny okamžiky celého Vesmíru setkávají v jediném bodě a kdokoliv se dostane dovnitř, může mít cokoliv po čem toužil, setkat se s dávno mrtvými přáteli a příbuznými a žít s nimi jak dlouho chce...může prožívat štěstí nesrovnatelné s čímkoliv, co může prožít ve skutečnosti. Soran se nepochybně chce dostat do Nexu, aby se mohl vrátit ke své rodině, zabité Borgy. Po pár výzkumech a výpočtech v laboratoři stelární kartografie to začíná dávat smysl: protože vstupní brána Nexu, která se v našem vesmíru plynule pohybuje jako energetická trhlina, do níž se zachytil Lakul a Enterprise-B, zničí každou loď která se do ní dostane, Soran se zjevně rozhodl odklonit dráhu Nexu tím, že zhasí několik sluncí a tím změní rovnováhu prostoru. Výsledek je jasný: Nexus změní svou dráhu tak, že bude procházet místem, kde se ve stejném okamžiku bude vyskytovat planeta soustavy Veridian... Soran chce vstoupit do Nexu s celou planetou! Enterprise zamíří do systému Veridian.

Soran mezitím vyslýchá LaForge. Když Enterprise vstoupí do sektoru, napadne ho ďábelský plán: upraví LaForgův visor tak, aby to co vidí LaForge viděli i na klingonské lodi... pak se nechá přenést dolů na planetu Veridian III a Klingonky se skontaktují s Enterprise. Picard se nabídne výměnou za LaForge jako rukojmí pod podmínkou, že ho nechají promluvit se Soranem. Dobře tedy - LaForge je přenesen na palubu Enterprise a Picard se přenese na Veridian III. Od Sorana je oddělen silovým polem. Pokusí se přesvědčit Sorana, že to nemá smysl, zničit hvězdu - na sousední planetě žije početná civilizace a on ji přece nemůže zahubit... Nabízí mu, že mohou zkusit najít jinou cestu do Nexu, ale Soran mu nevěří. LaForge se po lékařské prohlídce a nudném odpoledni stráveném osobním volnem vrátí do strojovny ke své práci ve strojovně a Klingonky napjatě sledují obrazovky, na které se kouká. Konečně se LaForge podívá na obrazovku, kde jsou data o frekvenci štítů. Hurá, to to trvalo! Klingonský Dravec se tajně připraví k palbě, zbraně naladěny na frekvenci štítů Enterprise. Pak začne střílet a torpéda prolétají štíty nejmocnější lodě Flotily jako máslem...Enterprise je bezbranná. Je třeba jednat rychle - analýza klingonské lodi ukazuje, že se jedná o typ vyřazený z provozu kvůli vadným plasmovým cívkám, nikoho ale nenapadá, jak by se to dalo využít. Sekundární trup Enterprise je těžce poškozen. Pak Data přijde s nápadem: plasmové cívky jsou součástí maskovacího systému - a když se spustí maskování, vypnou se štíty...když se podaří energetickým impulsem zasáhnout cívky, spustí se maskovací zařízení a odpojí se štíty. Podaří se a klingonský Dravec je sestřelen právě včas. Picard mezitím na povrchu najde způsob, jak proniknout silovým polem, které ho dělí od Sorana.Pokusí se ho zastavit, protáhnout se trhlinou ve skále, které si Soran při vztyčování silového pole nevšiml - je ale zasypán kameny. Po nějakém čase se vyhrabe a napadne Sorana. Ten se mu ubrání a odpálí svou nálož trilithia ke slunci.

Na Enterprise mají potíže. Poškození zasáhlo reaktor a je otázkou minut, než sekundární trup exploduje. Následuje blesková evakuace všeho personálu sekundárního trupu a talířová sekce se odpojuje....stihnou to? Exploze sekundárního trupu odhazuje talířový modul do atmosféry Veridianu III pod úhlem, se kterým nepočítaly ani krizové scénáře. Tohle bude tvrdé přistání.

Nexus je definitivně odkloněn ze své dráhy o těch posledních pár set kilometrů, které byly bezpodmínečně nutné k tomu, aby se střetl s Veridianem III. Picard teď už ví, že přišel pozdě - ale neví, že jeho loď byla zničena. Jak talíř Enterprise kdesi za obzorem dopadá tvrdě na povrch a razí si několik kilometrů cestu hustou džunglí, Veridian III a Nexus se setkávají a splývají v jedno. Planeta přestává existovat v reálném vesmíru... Picard sedí s rodinou v obýváku. Je štědrý večer, stromeček se opravdu povedl. Jeho děti jsou nadšené z dárků a jeho manželka chystá večeři...a je tu dokonce i jeho synovec René! Ale moment, on přece...nemá rodinu! Ale ne, tohle je realita. Jiná než ji zná, ale ne méně reálná. Jak je to skvělé být na vánoce doma! Vize se mění. Je tu Guinan. Vysvětluje Picardovi podstatu Nexu: Každý, I Soran, je teď tam, kde touží být - a může se pohybovat v prostoru i času, vidět své děti vyrůstat, mít své vlastní děti, prožít vše znovu... Picard je teď šťastný, ale trápí ho vědomí, že proto muselo zahynout mnoho nevinných. Požádá Guinan, aby mu poradila jak může opustit Nexus. Guinan mu vysvětlí, že ho může opustit kdekoliv a kdykoliv. Picarda napadne, že by mohl Soranovi zabránit zničit hvězdu. Bude potřebovat ale pomoc - sám Sorana nezneškodní. Guinan s ním jít nemůže, protože její reálná podstata v tom čase, kam se Picard chce vypravit, stále existuje. Zná ale jednoho, který by mohl...

Kirk seká dříví. Vypadá, že to vždycky dělal rád, ale neměl na to moc času, jako kapitán hvězdné lodi. Co má ale tenhle dům, má na všechno spoustu času. Odkdy má vlastně tenhle dům? Ale to je jedno, hlavně že tu je. A kdo je to támhle, ten chlap v tom legračním oblečení? Picard překvapeně pohlédl na muže, kterého dosud znal jen z historických snímků a fotografií. Kapitán James T.Kirk! Očividně si není ani vědom toho, že je v Nexu. Picard Kirkovi vše vysvětlí a pokusí se ho přesvědčit, že mu musí pomoci. Kirkovi to ale dlouho trvá, je stále dost překvapený vším okolo sebe. Nakonec se přesvědčit dá, protože si uvědomí že Nexus není realita...a vypraví se s Picardem zastavit Sorana na Veridian III. Jak by mohl odmítnout pomoc kapitánu Enterprise!!!

Kirk a Picard se objeví na dohled Sorana, zabraného do práce na přípravě startu - právě v okamžiku, kdy Picarda zasypalo kamení. Kirk ho napadne a oba muži se začnou prát. Picard mezitím zkouší vypnout Soranův odpalovací počítač. Pak se podaří zmocnit Soranova ovladače odpalu, pod Kirkem se ale utrhne ochoz a zřítí se do propasti. Picard zablokuje pojistky odpálení. Když se Soran pokouší je uvolnit, raketa exploduje a v explozi zahyne i Soran. Picard nalezne Kirka, ten už ale dlouho nežije - oba se stačí sotva rozloučit. Picard Kirka pohřbí a na jeho hrob položí jeho flotilní odznak. Záchranná flotila přiletěla vyzvednout přeživší z Enterprise. Vrak je demontován, aby v něm nezbylo nic, co by mohlo mít pro případného nálezce nějakou cenu. Data nalezne svého kocoura Spota živého a zdravého a je celý štěstím bez sebe. I Picard najde své oblíbené knihy v pořádku (o jeho rybičče a jejím osudu se neví nic). Picard a Riker se spolu naposledy zastaví na můstku Enterprise (z něhož si určitě jednou nějaká primitivní civilizace, pokud se tu nějaká vyvine, udělá svůj chrám) a pak se nechají už přenést na záchrannou loď. Záchranná flotila se seřadí do formace a vstoupí do hyperprostoru, který je zanese pryč, daleko od planety, kde nalezly svůj hrob hned dva z nejslavnějších symbolů Flotily...

Poznámka pod čarou - co mi vadí na tomto filmu? První důvod: Dvojnásobná nepovedená smrt. Zaprvé, nejslavnější kapitán Flotily se obětuje pro záchranu pár tisíc domorodců, jejichž tváře ve filmu ani nespatříme, jen aby mohl předat symbolické otěže kapitánu Picardovi - v tom vidím snahu tvůrců (najmě Brannona Bragy, který se svými antipatiemi k TOS nijak netají) rozžehnat se definitivně s Klasickou sérií a smést jakékoliv naděje na její další pokračování. Za druhé, doktor Soran, který zahynul neskutečně hloupou a ponižující smrtí, přestože byl ústředním záporňákem filmu (srovnej se smrtí Khana v ST2, který také zahynul explozí svého ďábelského plánu, ale daleko, daleko důstojněji). Druhý důvod: Neskutečně kladný záporňák. Doktor Soran byl defacto kladná postava! Byl obětí Borgů, kteří vyvraždili jeho rodinu a on nechtěl vůbec nic jiného než se k ní prostřednictvím Nexu, z něhož ho Flotila před sto lety hloupě vytáhla, zase vrátit! Když mne zápletka přinutí k tomu, abych LITOVALA hlavního padoucha, je s filmem něco zatraceně špatně. Třetí důvod: Enterprise - D byla sestřelena klingonským Dravcem jen proto, aby mohla v příštím díle, s nímž se samozřejmě počítalo, nastoupit loď nová, neokoukaná v sedmiletém seriálu. Neříkám tím, že se mi její zkáza nelíbila, ba naopak byla nádherná. Přišla mi jen samoúčelná, stejně jako Kirkova smrt. Jinak je Generations celkem hezky udělaný film, který by ale mohl být mnohem, mnohem lepší. Četla jsem scénář a myslím, že v něm dává celý příběh mnohem větší smysl než tak, jak ho nakonec nafilmovali.


 Zpět