First Contact 
 Film 


 Zápletka, SD 50869.3

Borgové opět zaútočili na naši sluneční soustavu. Cíl: asimilace Země. A jako prvně, i podruhé přichází pomoci Kapitán Jean-Luc Picard se svou lodí USS Enterprise, tentokráte pod abecedním písmenem E. Při bitvě s Borgy není nová loď Enterprise E nasazena - důvodem je nedůvěra Velení Hvězdné Flotily v kapitána Picarda, který kdysi byl zajat Borgy a dočasně asimilován. Kapitán je pověřen, aby s novou lodí hlídal Neutrální Zónu, proti případnému ale především nepravděpodobnému romulanskému útoku. Jean-Luc Picard se však k radosti celé posádky rozhodne nařízení porušit a vydává se nejvyšší rychlostí do jádra bitvy. Po zjištění závažnosti situace, přebírá velení a díky svým zkušenostem z dob, kdy byl Borgem, zničí spolu s ostatními federálními loďmi krychli Borgů. Těsně před zničením krychle je vypuštěn modul, který se s několika Borgy a jejich královnou na palubě vydává do 21. století, aby zabránil Prvnímu kontaktu a tím i založení Spojené Federace Planet. Vesmírná loď Enterprise tomu samozřejmě musí zabránit.


 Kompletní popis filmu, text pochází ze serveru www.startrek.cz 

 Recenze Cinema 2/97 – str. 49, hodnocení: 80% 

 Co lze od filmu čekat

Oproti předchozímu filmu se změnilo mnoho věcí. Nová loď, nové uniformy. Propracovanější děj a samotné podání filmu. Velice působivá je úvodní bitva mezi Federací a Borgy.
Asi bych měl poznamenat, že Star Trek: První kontakt není tak "chladný", jako byl, nebo mohl připadat film Star Trek: Generations. Stručně řečeno, občas se i zasmějetě.


 Jak na mě film zapůsobil

Sám považuji tento film za nejlepší trekovský kousek, který se doposud (nepočítaje samotnou existenci nového filmu – Star Trek Insurrection) u Paramountu natočil. Patrná je především celková odlišnost od předchozích dílů – změna stylu, hudby, zpracování...
Pokaždé, když opouštím sál biografu, přehodnotím celý film a udělám si na něj patřičný názor. Nejinak tomu bylo i s Prvním kontaktem. Za necelých 60,- Kč jsem se po dobu téměř dvou hodin velice dobře bavil a nezaznamenal jsem jakýkoliv náznak nudy (jestli nevíte o čem mluvím, podívejte se na film Ace Venturu 2 – to JE nuda). Hned po prvních minutách filmu, kdy se na obrovském plátně prohánějí desítky federálních lodí v čele s novou Enterprise kolem krychle Borgů, divák zaručeně ocení tvrdou práci společnosti Industrial Light & Magic, která zajistila filmu nový kabát v podobě digitálních efektů. Hned poté se začne odehrávat samotný děj filmu. Jako takový sice není doprovázen mnoha fotonovými torpédy, různými paprsky, výbuchy a kdoví čím ještě, ale na druhou stranu tvůrci tentokrát věděli, co chtějí – a to je podstatné.
Celková kvalita filmu je nakonec umocněna řadou novinek a drobností, jako je již zmíněná nová loď Enterprise, či nové uniformy Hvězdné Flotily.
Nelze zapomenout na herce, kteří až na Patrica Stewarta (Picard) a Marinu Sirtis (Deanna Troi, které to mimochodem velmi sluší) nepatří mezi špičkové herce Hollywoodu, ale ve Star Treku už tradičně podávají nadprůměrné výkony. Chválu si zaslouží i samotný režisér Jonathan Frakes (Riker) a celý vývojový tým, který se na filmu podílel – díky nim všichni fanoušci Star Treku mohli shlédnout to, co mají rádi a také to náležitě ocenili.


 Dodatek

Obecně se říká, že zvuk je polovina filmu a to platí více než jinde v žánru SCI-FI. Proto vše co jste si přečetli výše, míněno tím kladné hodnocení, nelze aplikovat na počeštěnou verzi, která je distribuována na kazetách. Ti “barbaři”, kteří prováděli dabing, měli vztah ke Star Treku asi jako ryba k létání a pravděpodobně před samotným dabováním žádný díl, ať už filmu, či seriálu, neviděli. Pokud tedy neshlédnete film v originále, či s českými titulky, které byli použity do našich kin a jsou kvalitní, počítejte s mnoha nepříjemnými překvapeními – film namluvili jiní herci než seriál, překlad neodpovídá originálu, jména jsou vyslovována v nesmyslné podobě a hlasy jsou bez veškerých emocí. Prostě je to něco typu: Date mohl by si mi, prosímtě, podat tu malou krabičku s těmi vesele blikajícími světýlky? (samozřejmě mám na mysli fázer)


 Mé hodnocení (originál, titulky): 80%

Hrají: Jean-Luc Picard - Patrick Stewart, William Riker - Jonathan Frakes, Worf - Michael Dorn, Data - Brent Spiner, Beverly Crusher - Gates McFadden, Deanna Troi - Marina Sirtis, Geordi LaForge - LeVar Burton, Zegram Cochrane - James Cromwell a další

Scénář: Rick Berman, Brannon Braga, Ronald D. Moore, Režie: Jonathan Frakes, Kamera: Matthew F. Leonetti, Hudba: Jerry Goldsmith


 Datum uvedení v USA: 22. 11. 1996

 Datum uvedení v ČR: 6. únor 1997, 110 min

 Galerie 
 Wallpapery